صفحه ها
دسته
وبلاگ هاي مذهبي
لینک های مذهبی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 552695
تعداد نوشته ها : 744
تعداد نظرات : 85
Rss
طراح قالب
GraphistThem253

میلاد با سعادت امام حسین علیه السلام سومین نور از خاندان امامت و لایت را به محضر حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و همچنین به ولی امر مسلمین جهان مقام معظم رهبری مد ظله العالی و به تمامی شیعیان ولایت مدار تبریک می گویم.

                                                        با تشکر

                                                 مدیریت وبلاگ ولایت

يکشنبه چهارم 5 1388
حضرت ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) در سوم شعبان سال چهارم هجرى قمرى در مدینه متولد شد.
پدر بزرگوارشان حضرت على بن ابیطالب(علیه السلام) و مادر معظمه اش حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) است. وقتى امام حسین(علیه السلام) متولد شد، پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: اى اسماء فرزند مرا بیاور، اسماء بنت عمیس، امام حسین(علیه السلام) را در جامه اى سفید پیچید و به خدمت پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) آورد، حضرت او را گرفت و در دامن مبارکش گذاشت، به گوش راست اذان و به گوش چپ اقامه فرمود. جبرئیل نازل شد و عرض کرد: حق تعالى سلام مى رساند و مى فرماید چون على به تو به منزله هارون به موسى است، پس او را به اسم پسر کوچک هارون نام گذار که شَبیر است و به عربى حسین مى شود. حضرت او را بوسید و گریست، فرمود: مصیبتى عظیم براى تو در پیش است. خداوندا لعنت کن قاتل او را، اى اسماء این خبر را به فاطمه مگو.
روز هفتم دوباره فرمود: فرزند مرا بیاور، حضرت گوسفند سیاه و سفیدى عقیقه کرد و سر امام را تراشید و به وزن موى سرش نقره صدقه داد، فرمود: اى ابا عبدالله چه بسیار گران است بر من کشته شدن تو، و سپس بسیار گریست، اسماء عرض کرد: پدر و مادرم به فداى تو، این چه خبریست که در روز اول ولادت و امروز مى فرمائید و گریه مى کنید، حضرت فرمود: مى گریم بر این فرزند خود که گروهى ستمکار از بنى امیه او را خواهند کشت، خدا شفاعت مرا به ایشان نرساند، خداوندا، تو دوست دار حسن و حسین را و دوست دار هر که دوست دارد ایشان را و لعنت کن هر که آن را دشمن دارد، لعنتى که آسمان و زمین را پر کند.(1)
ـــــــ
1-حوادث الایام، صفحه 164.
منبع:  www.makaremshirazi.org 
يکشنبه چهارم 5 1388

نماز

چهل رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام)، در هر رکعت بعد از حمد بیست و پنج مرتبه سوره توحید مى خوانى.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 338.
 روزه
از قاسم بن علاء همدانى وکیل امام حسن عسکرى(علیه السلام) نامه اى رسیده که در آن آمده بود: مولاى ما امام حسین(علیه السلام) در روز پنج شنبه، سوم شعبان متولد شد; لذا آن روز را روزه بگیرید.(1)
ـــــــ
1-مفاتیح نوین، صفحه 660.
زیارت امام حسین
طبق گفته علامه مجلسى(رحمه الله)، زیارت امام حسین(علیه السلام) و غسل زیارت در این روز مستحب مى باشد.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 338.
دعا
) بنا به نقل شیخ طوسى(رحمه الله) در «مصباح» ولادت باسعادت حسین بن على(علیه السلام) در این روز است و از قاسم بن علاء همدانى وکیل امام حسن عسکرى(علیه السلام) نامه اى رسیده که در آن آمده بود: مولاى ما امام حسین(علیه السلام) در روز پنج شنبه، سوم شعبان متولد شد; لذا آن روز را روزه بگیر و این دعا را بخوان.
اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِحَقِ الْمَوْلُودِ فى هذَا الْیَوْمِ،..الخ.(1)
2) خواندن دعائى که به دعاى امام حسین(علیه السلام) معروف است. این دعا آخرین دعایى است که آن حضرت در روز عاشورا خواند:
اَللّهُمَّ اَنْتَ مُتَعالِى الْمَکانِ، عَظیمُ الجَبَرُوتِ،..الخ.
ابن عیاش گفته: از حسین بن علىّ بزوفرى، شنیدم که مى گفت; حضرت صادق(علیه السلام) این دعا را در این روز مى خواند و فرمود: این دعا از دعاهاى روز سوم شعبان است.(2)
3) سه دعا نقل شده است که امام حسین(علیه السلام) هر سه را در روز عاشورا خوانده اند:
اول: دعاى که در صبح عاشورا خواند، دست به درگاه الهى بلند کرد و گفت: اَللّهُمَّ أنْتَ ثِقَتى فى کُلِّ کَرْب،..الخ.
دوم: دعائى که به امام زین العابدین(علیه السلام) تعلیم فرمود. آن حضرت را در آغوش گرفت و فرمود: اى پسر حفظ کن از من دعائى را که آنرا فاطمه(علیها السلام) به من تعلیم فرمود، به او رسول خدا(صلى الله علیه وآله) تعلیم فرمود و به او جبرئیل(علیه السلام). این دعا براى حاجات مهم و اندوه و بلاهاى سخت و امر دشوار است. و فرمود بگو:
بِحَقِ یس وَ الْقُرآنِ الْحَکیم وَ بِحَقِ طه وَ الْقُرآنِ الْعَظیم، یا مَن یَقْدِرُ عَلى حَوائِجِ الْسائِلینَ، یا مَنْ یَعْلَمُ ما فِى الضَمیرِ، یا مُنَفِّسَ عَنِ الْمَکرُوبینَ، یا مُفَّرِجَ عَنِ الْمَغْموُمین، یا راحِمَ الشَّیخِ الْکَبیرِ، یا رازِقَ الطِّفْلِ الصَّغیرِ، یا مَن لا یَحَتاجُ الى التَّفْسیرِ، صَلّ عَلى مُحَمَد وَ آلِ مُحَمَد وَافْعَلْ بى کذا و کذا. بجاى این کلمه حاجات خود را طلب نما.
سوم دعاى:اَللّهُمَّ اَنْتَ مُتَعالِى الْمَکانِ،...(3)
ـــــــ
1-مفاتیح نوین، صفحه 660.
2-مفاتیح نوین، صفحه 662.
3-وقایع الایام، صفحه 338.

برای مشاهده یژه نامه ولادت امام حسین علیه السلام بر روی  ویژه نامه میلاد امام حسین علیه السلام   کلیک کنید.

با تشکر

مدیریت وبلاگ ولایت

شنبه سوم 5 1388

تربت حسینی کلید عرش الهی

تولد امام حسین (ع)

 

چرا در متون دینى ما بر اهمیت و فضیلت سجده بر تربت امام حسین علیه‏السلام تأکید زیادى شده است؟

نماز، یکى از مهم‏ترین اعمال عبادى و پایه‏اى محکم براى خیمه شریعت اسلام به شمار مى‏آید. این عمل، بر ارکانى استوار مى‏باشد که یکى از آنها «سجده» است. سجده در هر نماز واجب و مستحب، باید گزارده شود؛ اما این که سجده کردن بر چه چیزهایى درست است، باید گفت که همه مذاهب اسلامى سجده کردن بر زمین و خاک را صحیح مى‏دانند؛ بلکه طبق روایات رسیده از پیامبر صلى‏الله‏علیه‏وآله سجده بر خاک فضیلت بیشترى دارد.

در روایات اسلامى برگذاشتن پیشانى - به هنگامى نماز - بر خاک امر شده است و این امر، اگر واجب بودن این عمل را ثبات نکند، بى‏شک بر فضیلت و مطلوب بودن آن دلالت دارد. از شخصى به نام «ابوصالح» چنین نقل شده است: «روزى نزد «ام سلمه» رفتم؛ پس، یکى از برادرزاده‏هایش وارد شد و شروع به خواندن نماز کرد؛ چون خواست به سجده رود، خاک را فوت کرد. ام سلمه گفت: اى فرزند برادر! خاک را فوت نکن؛ من شنیدم رسول خدا صلى‏الله‏علیه‏وآله به غلامش «یسار» که او نیز هنگام سجده کردن چنین کرد، فرمود: براى خدا، پیشانى‏ات را بر خاک گذار».1

 

این تربت مقدس و ممتاز

حال که سجده کردن بر خاک برترى دارد، مى‏پردازیم به مسئله سجده بر تربت امام حسین علیه‏السلام. سرزمین کربلا همچون سرزمین مکه و مدینه، از تقدس و عظمت بالایى برخوردار است. در این باره، در کتاب‏هاى اهل سنت، روایات فراوانى نقل شده است؛ مثلاً این حدیث که مى‏گوید: روزى امیرمؤمنان علیه‏السلام از سرزمین کربلا عبور کرد و مقدارى از خاک آن را برداشت؛ بویید و گریست و فرمود: «هفتاد هزار نفر از این مکان محشور مى‏شوند و بدون حسابرسى وارد بهشت مى‏گردند»2 یا این روایات که از ام سلمه نقل شده است؛ «یک شب پیامبر صلى‏الله‏علیه‏وآله در حالى که مضطرب بود، به بستر رفت و خوابید. آن گاه با اضطراب و نگرانى بیدار شد و دردستش خاک خون آلود بود که آن را مى‏بوسید.

گفتم: این خاک چیست، اى رسول خدا صلى‏الله‏علیه‏وآله؟ فرمود: جبرئیل به من خبر داد که این ـ و به حسین علیه‏السلام اشاره کرد ـ در سرزمین عراق کشته مى‏شود. من به او گفتم: خاک آن زمین را که قتلگاه اوست، به من نشان بده و این همان خاک است».3

آرى، این سخنان در تقدیس خاک سرزمینى است که نواده معصوم پیامبر صلى‏الله‏علیه‏وآله و گُل خوشبوى او، یعنى امام حسین علیه‏السلام، در آن به شهادت رسیده است.

حال اگر کسى این خاک مطهر را مُهر نماز خود قرار دهد و بر آن سجده کند، آیا جاى آن هست که او را سرزنش کنیم و بر او عیب بگیریم و سجده و نمازش را نادرست بدانیم؟

 

این همه اصرار براى چیست؟

 

راستى چرا در متون دینى ما این همه بر اهمیت و ارزش تربت امام حسین علیه‏السلام و فضیلت سجده کردن بر آن تأکید شده است؟ تفاوت این خاک با خاک‏هاى دیگر در چیست و چه رازى در این خاک نهفته ا ست که سجده کردن بر آن

تولد امام حسین (ع)

حجاب‏هاى هفتگانه میان بنده و پروردگارش را مى‏درد 4 و شفاى دردهاى جسم و جان انسان است و آن را «دواى بزرگ‏تر»5 گفته‏اند؟ براى روشن شدن مطلب و پى‏بردن به سرّ این سفارش مهم دینى، توجه به دو نکته زیر ضرورى است:

1. هر انسان نمازگزارى مى‏تواند براى مطمئن بودن از طهارت سجده‏گاه خود، مقدارى خاک را که از پاکى آن مطمئن است، با خود بردارد و هنگام نماز از آن استفاده نماید. این کار، در میان مسلمانان آغاز اسلام نیز انجام مى‏شده و منعى نداشته است. مى‏گویند «مسروق بن اجدع»، از راویان بزرگ اهل سنت، پاره‏اى خشت به همراه بر مى‏داشت و در سفرهایش، به هنگام نماز بر آن سجده مى‏کرد.

2. در نگاه ابتدایى، همه مکان‏ها و زمان‏ها مانند هم هستند و میان آنها تفاوتى نیست؛ اما همین مکان‏ها و زمان‏ها، وقتى با مقدسات یا با امور، اشخاص و وقایع مهم تاریخى نسبتى مى‏یابند، داراى ویژگى‏ها و مزایایى مى‏شوند و از دیگر مکان‏ها و اوقات متمایز مى‏گردند. کعبه یک چهار دیوارى، مانند دیگر ساختمان‏هاى دست‏ساز بشرى است؛ با این تفاوت که با خداوند رابطه و نسبتى یافته و «خانه خدا» نام گرفته است و همین کافى است که ما آن را داراى شأن و مرتبه‏اى خاص، با احکام و آیین‏هاى ویژه بدانیم که همه مسلمانان باید آنها را رعایت کنند و به جاى آورند. دیگر مکان‏هاى مقدس و تاریخى و روزهاى مربوط به وقایع و رویدادها نیز چنین هستند و هر یک از جهتى اهمیت و اعتبار مى‏یابند و در ذهن‏ها و زبان‏ها ماندگار مى‏شوند.

پس از این دو نکته، اکنون مى‏پرسیم: چه چیز پیامبر صلى‏الله‏علیه‏وآله را بر آن داشت که بر فرزندزاده‏اش بگرید و سوگوارى کند و تربت کربلا را ببوید و ببوسد؟ چه چیز باعث شد که على علیه‏السلام هنگام عبور از کربلا، مشتى از خاک آنجا را ببوید و آن گاه آن قدر بگرید که زمین از اشک‏هاى چشم آن حضرت خیس شود؟ این جا است که هر انسان آزاده‏اى با اندکى تأمل به سرّ تربت مقدس کربلا و انتساب آن به خداى تعالى پى مى‏برد و این که آن خاک از حرمتى بزرگ برخوردار است.

بى‏شک، سجده بر تربتى که چنین عظمت و تقدسى دارد و از ذره ذره آن نداى تقرب به خداوند به گوش مى‏رسد و راز بزرگى و جلال و جبروت الهى در آن نهفته است و رموز عبودیت و خضوع، به آشکارترین صورت در آن تجلى یافته، سزاوارتر است و مى‏سزد که هر انسان مسلمانى در هنگام سجده، پیشانى بر خاکى بگذارد که آمیخته با «خون خدا»ست و مشام عاشقان فضیلت و آزادگى را مى‏نوازد و بوى دل‏انگیز توحید و شهادت در راه آن را در فضاى اعصار و قرون پراکنده مى‏سازد و براى همیشه الهام‏بخش حریت و رادمردى و فداکارى در راه خداست.

ولادت امام حسین ، حضرت عباس ، امام سجاد علیهم السلام

فرجام سخن این که سجده کردن بر تربت امام حسین علیه‏السلام اگرچه مورد توصیه و سفارش فراوان است، اما در نزد شیعه از واجبات به شمار نمى‏آید و میان آن و دیگر خاک‏ها در جواز سجده فرقى نیست و برخلاف آن چه بعضى از جاهلان و بى‏خبرانِ از آرا و اندیشه‏هاى شیعه گمان کرده‏اند، چه بسا شیعیان در سفر و حضر از مُهر نمازهایى غیر از تربت امام حسین علیه‏السلام و از دیگر چیزهایى که سجده بر آنها درست است، استفاده مى‏کنند؛ ولى با این همه معتقدند که سجده بر آن تربت پاک و شریف، فضیلت بیشترى دارد و براى خشوع و خضوع بیشتر در برابر پروردگار یکتا، مناسب‏تر است.

 

محمدمهدى رضایى

منبع سایت تبیان

 


 

پ1. کنزالعمال، ج 7، ص 465؛ مسنَد احمد، ج 6، ص 301.

2. مجمع الزوائد، ج 9، ص 191.

3. مستدرک الحاکم، ج 4، ص 398؛ سیر اعلام النبلاء، ج 3، ص 15.

4. امام صادق علیه‏السلام فرمود: «سجده بر تربت حسین علیه‏السلام، حجاب‏هاى هفتگانه را مى‏دَرد»؛ بحارالانوار، ج 82، ص 153و334.

5. همچنین آن حضرت فرمود: «خاک قبر حسین علیه‏السلام شفاى هر دردى است و آن بزرگ‏ترین شفاست»؛ من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 599.

شنبه سوم 5 1388

نهالی سبز ،برگ و باری سرخ

ولادت امام حسین ، حضرت عباس ، امام سجاد علیهم السلام

 

سؤال:

در این جا سؤالى پیش مى‏آید و آن این که چطور شد امر بسیار عظیمى همانند امر به معروف و نهى از منکر با آن اهمیت‏شگفت انگیزش در جامعه‏اى که مردم آن سر تا پا حسینى اند چنان هضم شده و تحلیل رفته است که نه تنها انجام نمى‏گیرد - جز بسیار ضعیف - بلکه هر کس بخواهد انجام دهد مشکل پیدا مى‏کند؟ چگونه تکلیفى که دین الهى همانند نماز براى همه افراد جامعه فرض نموده است نه تنها ترک مى‏شود، بلکه جو لازم براى انجام آن در میان مؤمنان وجود ندارد و این در حالى است که جامعه، فرهنگ، اخلاق، اقتصاد و... از ناحیه انجام نگرفتن این وظیفه الهى هر روز متحمل ناهنجاریهاى زیاد شده و مى‏شود!؟

 

پاسخ:

به نظر مى‏آید که این مشکل علل مختلفى داشته و دارد که اینک به برخى از آنها اشاره مى‏شود:

1-  ناآگاهى و یا کم آگاهى عمومى از توجه به این فریضه الهى و در نتیجه عدم شناخت عمومى از معروف‏ها و منکرها که طبعا این ناآگاهى موجب مى‏شود افراد در مقابل زمین ماندن فریضه و خطرات ناشى از آن حساسیت نشان ندهند، بنابراین باید آگاهى عمومى بالا برده شود و اهمیت موضوع توضیح داده شود.

بدیهى است در این مساله وظیفه آگاهان و دانشمندان و صاحبان بیان و قلم بسیار سنگین است و این گروه‏ها با توجه به مسئولیت‏سنگین الهى که در مقابل نارسائى‏هایى جامعه به خصوص در مسائل فکرى دارند باید آگاهى عمومى را بالا برده و خطرات ترک این وظیفه مهم را گوشزد نمایند و از طریق ایجاد حساسیت لازم سعى کنند این وظیفه ترک نشود.

2-  گاه نگرانى و ترس از دست رفتن موقعیت اجتماعى یا ضررهاى مالى افرادى را از انجام این وظیفه باز مى‏دارد یعنى ممکن است افرادى از معروف‏ها و منکرها آگاهى داشته باشند ولى به اصطلاح مصلحت اندیشى کرده و براى منافع دنیوى مصالح دینى و عموم را فدا مى‏کند و از انجام امر به معروف و نهى از منکر خوددارى مى‏نماید بدیهى است که منشا چنین رفتار در نبودن یا ضعیف بودن ایمان افراد است. (13)

ائمه (ع) در روایات متعدد چنین افراد را مورد توجه قرار داده مى‏فرمایند:

«... واعلموا ان الامر بالمعروف والنهى عن المنکر لن یقربا اجلا و لن یقطعا رزقا...; (14) ... بدانید که امر به معروف و نهى از منکر هرگز مرگى را نزدیک نمى‏کنند و رزقى را قطع نمى‏نمایند.»

اسلام در ادوار مختلف آسیب‏هاى جبران‏ناپذیر از چنین افراد دیده است که تاریخ اسلام پر از خیانت‏هاى چنین افراد است و چاره‏اى نیست جز این که باید به تقویت ایمان چنین افراد اقدام بشود.

ولادت امام حسین ، حضرت عباس ، امام سجاد علیهم السلام

3- روح اسلام و مسلمین مرده است! در جامعه ظاهرا اسلام هست، شعائر اسلامى وجود دارند ولى روح اسلام در جامعه مرده است، به برکت انقلاب و معنویت رهبرى آن حضرت امام (ره) در ایام انقلاب و در دوره جنگ تحمیلى همانند صدر اسلام روحیه اسلامى در مسلمین زنده شد و لذا تحرک ایجاد کرد، شادابى آفرید، ولکن امروزه چنین نیست‏شاید مناسب‏ترین تعبیر براى امروز فرمایش امیرالمؤمنین (ع) است:

«... لبس الاسلام لبس الفرو مقلوبا; مردم جامه اسلام را مانند پوستین وارونه پوشیده‏اند.» (15)

یعنى مردم اسلام را هم دارند - منتسب به اسلام هستند - ولى آن را وارونه دارند نتیجه این که اسلامى دارند بى‏خاصیت و بى‏اثر به قول مرحوم شهید مطهرى:

«اسلامى که دیگر نمى‏تواند حرارت بدهد، نمى‏تواند حرکت و جنبش ایجاد کند و نمى‏تواند بصیرت بدهد بلکه مثل یک درخت آفت زده‏اى است پژمرده‏» (16)

منشا چنین وضعیتى از این است که مردم ظاهر اسلام را مى‏گیرند، ولى لب آن را مى‏گذارند و یا قسمتى از دین را عمل مى‏کنند و قسمت دیگر را ترک مى‏کنند «نؤمن ببعض و نکفر ببعض‏» از نظر قرآن کریم چنین افرادى مرده‏اند اگر بخواهند زنده شوند باید به فرمایش پیامبر خدا (ص) گوش فرا دهند. در آیه 24 سوره انفال آمده است که:

اى مردم مؤمن دعوت پیامبرتان را بپذیرید پیامبرى که شما را به آن حقیقتى دعوت مى‏کند که شما را زنده مى‏کند پس مؤمنین قبل از پذیرفتن کامل فرمایش پیامبر زنده نیستند ولو متحرک اند و در میان مردم حرکت مى‏کنند ولى مرده‏اى بیش نیستند زیرا آثار حیات، آگاهى و جنبش و حرکت است که وجود ندارد و یا بسیار ضعیف است و نیز از آثار دیگر حیات در یک مجموعه - جامعه - همبستگى میان اجزاء آن است و خاصیت مردگى متلاشى شدن اجزاء و متفرق شدن اعضاء مى‏باشد آیا مردم ما امروز آگاهى و جنبش و تلاش لازم را دارند آیا همبستگى در چه حد در میان افراد جامعه وجود دارد. اتحاد میان مسلمانان جهان در چه اندازه وجود دارد؟ ! پس نیاز مبرم و ضرورت جدى این است که جامعه اسلامى تفکر خود را زنده بکند و تلقى خود از اسلام را عوض کرده لباس اسلام را وارونه نپوشد.

نمى‏نمایند

4- عامل دیگر عدم برخورد مناسب آمرین به معروف و ناهیان از منکر و یا عامل نبودن خود آنان است که در هر صورت انجام این وظیفه الهى با این کیفیت نه تنها نتیجه مورد نظر را نخواهد داد بلکه زمینه‏ها را نیز خراب کرده و جو را آلوده مى‏کند زیرا مثلا در جایى که امر به معروف و نهى از منکر کننده از انجام این وظیفه برداشت‏خشونت کند و با چنین حالت‏با دیگران برخورد کند نتیجه از پیش معلوم است که چه خواهد بود و یا در جایى که خود چنین فرد به گفته هایش عامل نباشد در پذیرش حرف‏هاى او از دیگران چه انتظار مى‏رود؟ لذا در اسلام براى انجام امر به معروف و نهى از منکر شرایط بسیار دقیق و ظریف در نظر گرفته شده است که باید افرادى که متکفل چنین امرى مى‏شوند کاملا آمادگى لازم را داشته باشند.

ولادت امام حسین ، حضرت عباس ، امام سجاد علیهم السلام

5- عامل دیگر طرح مسائل و شبهات علمى و گاهى خلاف دین در رسانه‏هاى عمومى و ایجاد شبهه در باورهاى دینى مردم است مثلا طرح مسئله تساهل در روزنامه‏ها قطع نظر از این که چنین مسئله‏اى در دین هست‏یا نه و قطع نظر از این که طراحان آن در روزنامه‏ها نیت درست دارند یا نه، جز ایجاد شبهه در اعتقادات پاک مردم، فایده دیگر نخواهد داشت زیرا بسیار واضح است که اکثریت‏خوانندگان روزنامه‏ها در حدى نیستند که مسائل را از منظر علمى - دینى تحلیل کنند بنابراین طرح چنین مسائلى به نتیجه نخواهد رسید و این همان شبهه افکنى در باور دینى مردم است که در نهایت‏حساسیت عمومى را نسبت‏به مسائل دینى تضعیف یا از بین خواهد برد، بنابراین به نظر مى‏رسد براى حفظ حرمت‏حریم اعتقادات مردم و لطمه ندیدن آن، بهتر است چنین شبهات که نیاز به بحث علمى دارند در مجامع علمى مطرح شوند و اگر قرار است‏به رسانه‏ها کشیده شود در مجلات علمى مطرح شوند. و از این قبیل است مسائلى که در فیلم‏ها مطرح مى‏شوند به خصوص فیلم‏هایى که پیام اجتماعى و فرهنگى دارند، سازندگان آنها نه تنها باید از مسائل اطلاع کافى و درست داشته باشند از طرح مسائل شبهه‏انگیز نیز پرهیز کنند.

6- عامل دیگر وسوسه‏هاى شیطانى رسانه‏هاى فرامرزى بیگانگان و دشمنان است که عمدتا با بزرگ نمایى نارسائیهاى موجود با هدف اغفال مخاطبان ناآگاه به خصوص نسل جدید انجام مى‏گیرد معمولا این تلاش‏ها در افرادى کارگر مى‏افتد که اطلاع کافى از سابقه افتخارات مذهبى و ملى خود ندارد و با آنها بیگانه است و از طرفى از شگرد وسوسه‏هاى شیطانى دشمنان بى‏خبر است‏یعنى به نحوى در تحیر قرار دارد و لذا در عالم بى‏خبرى حساسیت لازم را نسبت‏به آنچه خود دارد نداشته و در مقام دفاع و امر به معروف و نهى از منکر بر نمى‏آید باید اذعان کرد که متاسفانه دشمن این نقطه ضعف‏ها را خوب شناسایى کرده و در چند سال اخیر در تهاجم فرهنگى و فکرى خود، بیشترین استفاده را نموده است و ضربه‏هاى بسیارى را بر پیکر انقلاب وارد کرده است.

اباعبدالله الحسین (ع) زمانى که متوجه شدند مردم به خصوص حکومت، لباس اسلام را وارونه پوشیده است و هر روز فاصله از اسلام محمدى (ص) زیادتر مى‏شود و از شگردهاى مختلف در اغفال و انحراف مردم و زدودن حساسیت آن‏ها نسبت‏به دین استفاده مى‏شود و هر روز بیگانگى مردم از دین زیادتر مى‏شود سکوت را جایز نشمردند و براى اصلاح امت و دین جدش قیام نمودند و در این مسیر، جان خود و فرزندان و یارانش را فدا کردند و بعد از شهادت شهداء، اهل بیت‏بزرگوار امام (ع) که تعلیم یافته مکتب حسینى بودند مرگ عزیزان را پایان خط ندانستند، بلکه از همان لحظه شهادت پرچم امر به معروف و نهى از منکر را به دوش گرفتند، هرگز به صورت یک جمعیت‏شکست‏خورده درنیامدند آنان همانند خود امام (ع) زنده ماندن یا کشته شدن را پایان کار ندانستند، بلکه آن وضعیت‏بسیار دلخراش دوره اسارت را زمینه مناسب براى انجام وظیفه الهى خود قرار دادند و در هر لحظه هدف مقدس حسینى را دنبال کردند و چه نیکو انجام دادند تا آن جا که حادثه کربلا نه تنها فراموش نشد و از تحریف مصون ماند، بلکه آن حادثه دلخراش را اهل بیت امام (ع) در تاریخ به نفع حقیقت و

ولادت امام حسین ، حضرت عباس ، امام سجاد علیهم السلام

حقیقت جویان به ثبت رساندند و دغل بازان بنى‏امیه و یزید را رسوا نموده، چهره کفرآلودشان را واضح نمودند و بدین وسیله درخت اسلام را تا ابد سیراب نمودند، به نحوى که یزیدهاى دیگر جرات جسارت به دین را پیدا نکرده و نخواهند کرد.

السلام على الحسین و على على بن الحسین و على اولاد الحسین و على اصحاب الحسین علیهم السلام اشهد انکم امرتم بالمعروف و نهیتم عن المنکر.

 

منبع سایت تبیان


1. منتهى الآمال، شیخ عباس قمى، ج‏1، ص‏289.

 

2. فرهاد میرزا، قمقام زخار، ج‏1، ص‏266، چاپ اسلامیه، 1362، تهران.

3. ابن اثیر، الکامل فى التاریخ، ج‏2، ص‏553، حوادث سال 61 در قسمت گفت و گوى امام (ع) با حر (ره) .

4. شیخ حر عاملى، وسائل الشیعه، ج‏11، کتاب امر به معروف و نهى از منکر، باب‏1، حدیث‏5، ص‏343.

5. سوره انعام، آیه‏65.

6. طبرسى، تفسیر مجمع البیان، ج‏4، ص‏315.

7. وسائل الشیعه، همان، حدیث‏4.

8. مطهرى، مرتضى، حماسه حسینى، ج‏2، ص‏45.

9. وسائل الشیعه، همان، حدیث‏18، ص‏398.

10. تفسیر نمونه، ج‏5، ص‏44، ذیل آیه مورد بحث.

11. وسائل الشیعه، همان، حدیث‏13، ص‏397.

12. همان، حدیث‏6، ص‏395.

13. همان، حدیث‏13، ص‏397.

14. همان، حدیث‏6 و 7، ص‏395 و حدیث‏24، ص‏399.

15. نهج البلاغه، فیض الاسلام، خطبه‏107، جمله آخر خطبه.

16. مطهرى، مرتضى، حق و باطل، صدرا، ص‏78.

شنبه سوم 5 1388
میلاد امام حسین(ع) (حسن خلج) - به دست مستت پیاله ، حریف جام وصاله، نوشته در هر رساله، می تو درمان عشقه [1142 کلیک]
لینک مستقیم: http://www.bachehayeghalam.ir/media/sound/khalaj020(www.BGH.ir).mp3

میلاد امام حسین(ع) (حسن خلج) - دلم شاد حسین ِ که میلاد حسین ِ ز ِ یمن آن شه خوبان مشام جان پر از شمیم سیب [1181 کلیک]
لینک مستقیم: http://www.bachehayeghalam.ir/media/sound/khalaj019(www.BGH.ir).mp3

میلاد امام حسین(ع) (محمود کریمی) - کسی که قدمهاش بهاره حسین ِ ، کسی که به پاهاش ستاره می‌باره حسین ِ [1981 کلیک]
لینک مستقیم: http://www.bachehayeghalam.ir/media/sound/karimi112(www.BGH.ir).mp3

میلاد امام حسین(ع) (محمود کریمی) - تو صحن حیاط یک خونه،رسول خدا را می‌بینی که گرم نیازه ، علی درنمازه سحر شد،یک نوری آمد از عرش خدایی تو حجره [1211 کلیک]
لینک مستقیم: http://www.bachehayeghalam.ir/media/sound/karimi111(www.BGH.ir).mp3

میلاد امام حسین(ع) (سعید حدادیان) - گل‌سرخ عالم بالا خوش آمدی مولا، همه شور و شینم همه مست حسینم دیونه یک نصف شب بین‌الحرمینم [1156 کلیک]
لینک مستقیم: http://www.bachehayeghalam.ir/media/sound/hadadian022(www.BGH.ir).mp3

میلاد امام حسین(ع) (سعید حدادیان) - عشق حسینه نور دو عینه ، مقصد دلهای ما بین‌الحرمینه [905 کلیک]
لینک مستقیم: http://www.bachehayeghalam.ir/media/sound/hadadian021(www.BGH.ir).mp3

میلاد امام حسین(ع) (سعید حدادیان) - امشب خدا در عرش او را میهمان کرد ، از او پذیرایی میان آسمتن کرد [754 کلیک]
لینک مستقیم: http://www.bachehayeghalam.ir/media/sound/hadadian020(www.BGH.ir).mp3

میلاد امام حسین(ع) (مجید بنی فاطمه) - لیلائیان بیایید امشب شب جنونه ، مستم ز بوی سیب و کرده دلم بهونه [1105 کلیک]
لینک مستقیم: http://www.bachehayeghalam.ir/media/sound/banifatemeh023(www.BGH.ir).mp3

منبع بچه های قلم
شنبه سوم 5 1388

مژده ای دل که دگر سوم شعبان آمد

 

مژده ای دل که دگر سوم شعبان آمد
پیک شادی ز بر حضرت جانان آمد
مژده ای دل که برای دل غمدیده ما

هدهد خوش خبر از نزد سلیمان آمد

خیز ای دل تو بیارای کنون بزم طرب

که دگر موسم اندوه به پایان آمد

مطربا نغمه نو ساز کن و پای بکوب

که به ما مژده وصل شه خوبان آمد

ساقیا باده بده خود بنما سرمستم

زان می‌ای کو به تن خسته ما جان آمد

ظلمت و تیرگی شام الم رفت کنون

روز شادی شد و خورشید فروزان آمد

غنچه‌ی دهر در این روز بخندید دگر

که به بستان علی نوگل خندان آمد

عطر پاشید به بستان که همه عطرآگین

سمن و یاسمن و سنبل و ریحان آمد

بلبل از لب به ترنم بگشاید نه عجب

که به گلذار نبی بلبل خوش خوان آمد

گوهری از صدف بحر کرم گشت عیان

که به توصیف رخش لولو مرجان آمد

نور حق جلوه به برج شرف زهرا کرد

بین به این نور که این گونه درخشان آمد

وه چه روزی است مبارک ز قدوم شه دین

موسم مغفرت و رحمت یزدان آمد

روز فرخنده میلاد حسین ابن علی(ع)

مژده‌ی خامُشی آتش نیران آمد

باعث کون و مکان منشاء ایجاد حسین

که وجودش به جهان مفخر انسان آمد

مظهر ذات خدا سبط رسول دو سرا

نور چشمان علی آن شه مردان آمد

حیف و صد حیف که در واقعه کرب و بلا

بر تن خسته او ظلم فراوان آمد

بر سر عهد و وفا در ره معشوق نگر

خود فدا کرد که سالار شهید آن آمد

ای غلامان اگرت بار گنه سنگین شد

غم مخور چونکه حسین شافع عصیان آمد

 

کیمیای اشک؛ سید جلال یاسینی

منبع سایت تبیان

شنبه سوم 5 1388

حج من

حسین

کجاست کعبه اگر مسجدالحرام تویی تو

قسم به کرببلا حج من تمام تویی تو

همه نمازی و نیت ، قیام توست قیامت

شهید ظهر تشهد تویی ، سلام تویی تو

سر بریده و آیات بینات ؟ چه حالی !

یقین که رکن یمانی تویی ، مقام تویی تو

به سعی سجده به گودال قتلگاه تو رفتم

نه سر برآورم از سجده تا امام تویی تو

تو بیت اولی و کربلاست اول بیتم

تو بیت آخری و آخر کلام تویی تو

 

                                                                                            علیرضا قزوه

منبع سایت تبیان

شنبه سوم 5 1388

جاوید باد یاد تو در دل

 

ای یکه تاز عرصه‌ی عشق و وفا، حسین
و پاکباز پهنه‌ی نَردِ بلا، حسین
گر خونبهای توست خدا، نی عجب از آنک

باشد رَهین خون تو، دین خدا حسین

پا هر کجا نهی مَلک آید ز پی، مگر

خاک رهت به دیده کند توتیا حسین

بیگانه کردی‌اش ز جهان و جهانیان

هر دل که گشت، با تو دَمی آشنا حسین

الحق رواست فخر فروشد، به خسروان

هر کس بر آستان تو گردد گدا، حسین

عشقت عجین شده است در آب و گل وجود

بر لوح سینه‌ها شده منقوش، «یا حسین»

گر جلوه‌ای به محفل بی روح ما کنی

جان می‌دهیم در عوضِ رو نما حسین

جاوید باد یاد تو در دل که جز تو نیست

فرمانروای مملکت قلبها حسین

 

 

دیوان دل سنگ آب شد، علی انسانی

منبع سایت تبیان

 

شنبه سوم 5 1388

شهریار ملک دین

یا ابا عبدلله

باب لطفش را خدا بر عالم امکان گشود

جبرئیل آمد به سوى خانه زهرا فرود

گوییا بهر نبى دارد ز سوى حق پیام

اى حسین اى شهریار ملک دین و سرورى

اى درخشان آفتاب چرخ حسن و دلبرى

اى که در عالم زدى از عشق کوسِ برترى

کرده اى در راه خود عشاق را از خود برى

دست ماه و دامن لطف تو اى والامقام

اى که مرکب تاختى هر سوى در میدان عشق

اى که سرانداختى چون گوى در چوگان عشق

اى که بودى روز و شب سرگشته و حیران عشق

روح عشق و قلب عشق و جسم عشق و جان عشق

ریخت ساقى از ازل آرى مى عشقت به جام

اى قرار جان زهرا زینت عرش برین

نور چشم مصطفى اى خسرو دنیا و دین

باعث ایجاد خلق اولین و آخرین

بنده عشقت نجومى سوده بر خاکت جبین

از کرم دریاب او را اى ولى ذوالکرام

 

نجومى خراسانى

منبع سایت تبیان

شنبه سوم 5 1388

 نام گذاری امام حسین

وقتی امام حسین علیه السلام متولد شد ، جبرئیل با هزار فرشته ولادتش را به پیامبر تبریک گفتند. فاطمه اورا خدمت پیابر صلی الله علیه و آله و سلم آورد ، حضرت با دیدن نوزاد خوشحال شد و نام او را «حسین»(1) گذاشت.

(1) قبل از اسلام کسی به نام حسن و حسین نامگذاری نشده بود. تاج العروس 177:2


منبع کتاب لهوف سید بن طاووس

تهیه شده در وبلاگ ولایت

استفاده از مطالب با ذکر نام و آدرس وبلاگ بلا مانع است.

http:gh_mahdi.tebyan.net

شنبه سوم 5 1388
بنی فاطمه
می خواند فرشته سلام بر حسین Play Download

 

 

 

 

 

حدادیان
هرکه هستم عاشق روی حسینم Play Download

 

 

 

 

 

 

جوادی
رویت قمر شده، آمده شاه عشق Play Download
شب، شب جشن و سروره Play Download

 

 

 

 

 

کریمی
ارباب، بیا ببر دلاور Play Download

 

 

 

 

 

میردامادی
بیش از همیشه مستم Play Download
لالایی زهرا Play Download

 

 

 

 

 

مختاری
دلخواهم حسین است Play Download

 

 

 

 

 

نیکبختیان
آسمانها گل افشان Play Download

 

 

 

 

 

سیب سرخی
عالم محو حسین است Play Download
بیقرار یار Play Download

 

 

 

 

 

 

طاهری
شب یلدای عشق Play Download
دستم را رها مکن Play Download

 

 

 

 

 

زنگنه
بوی نسیمت می بره دلا رو Play Download

 

منبع :سایت تبیان

X